Let’s talk about this one thing I’m pretty sure no one likes doing – going to a vegetable shop on a Saturday morning. Apart from being a boring chore, it also means having to deal with your parents’ disapproval if you get vegetables that aren’t fresh enough or are too pricey.

Along with quadratic equation and graphs, a linear equation can also help you in your day to day life. Choosing vegetables that are fresh enough is something you tend to learn with practice, but figuring out if you’re buying a pumpkin at a reasonable price, is something you can work out with a simple linear equation. You obviously can compare the prices per kilo, at the different shops near your house, and if that’s the case, you’re lucky. However, suppose the one shop charges you 15 rupees per pumpkin, and another has an offer wherein you buy 3 kilos …